پاورپوینت یا پرزی؟ تفاوت در چیست؟
شناسه پست: 15887
بازدید: 763

بسیاری از مواقع شده که از کار کردن با نرم افزارهای تکرای خسته شده و می خواهید نرم افزارهای جدیدتری را امتحان کنید. اما این نرم افزار جدیدتر دردسرهای خود را دارد و به علاوه نرم افزاری که قدیمی تر است جا افتاده تر و کار با آن راحت تر است. در این مقاله به مقایسه بین دو نرم افزار پرزی و پاورپوینت می پردازیم که هر دو برای پرزنت و ارائه به کار می روند.

اما این که کدام یک بهتر است؟ یا کدام بهتر مخاطبان را جذب می کند به عهده شماست؟!!! با با همراه باشید

مایکروسافت پاورپوینت

مایکروسافت پاورپوینت
مایکروسافت پاورپوینت

پاورپوینت از مدت ها پیش برای ارائه ها مورد استفاده قرار گرفته است و به نرم افزاتر استاندارد پرزنت یا ارائه تبدیل شده است. در واقع بیش از 500 میلیون کاربر از این نرم افزار برای پرزنت استفاده می کنند و بیش از 95% مارکت نرم افزارهای ارائه مطلب در اخیار این غول دنیای پرزنت می باشد.

اگر می خواهید یک داستان خطی را بگویید ، پاورپوینت ابزاری عالی است (داستانی که در نقطه A شروع می شود ، از طریق رویدادهایی که به سمت اوج می روند پیشرفت می کند و سپس در نهایت به نقطه B می رسد).

مزیت های پاورپوینت

 1. کاربرپسند: ویژگی مهم این نرم افزار راحتی استفاده از آن است. در کل نرم افزارهای گروه آفیس به دلیل استفاده بالا و آموزش در دوران دانشگاهی و … در بین کاربران مورد پسندتر می باشند.
 2. کنترل: ویژگی مهم پاهم پاورپونت کنترل تقریبا تمام اعضای آن از فونت، رنگ، تصویر پس زمینه و … می باشد که امکان این را می دهد با توجه به مکان استفاده از اجزای کاملا متفاوتی استفاده کرد.
 3. ترنزیشن و انیمیشن: این دو ابزار این امکان را می دهد که ارائه خود را از نظر بصری تقویت کرده و اثر بیشتر بر روی مخاطبان خود داشته باشید.
 4. هایپرلینک: این ویژگی کمک می کند تا اسلاید ها، صفحات وب و دکمه های عملکرد، منو ها و … را در پاورپوینت خود ساخته و قسمت های مختلف و یا حتی پاورپوینت های مختلف را به هم وصل کنید.
 5. Syncs with SlideShare: این ویژگی به شما اجازه می دهد پاورپوینت خود را به صورت آنلاین ارائه دهید و ملزم به مکان خاصی نباید.
 6. پرینت: راحتی پرینت گرفتن فقط با چند کلیک
 7. نمودارها و جداول: پاورپوینت از انواع مختلفی از نمودارها و جداول پشتیبانی می کند کهمی توانید داده های مختلفی را به نمایش و تحلیل بگذارید.

معایب پاورپوینت

 1. قالب خطی: برخی افراد از نحوه پیروی پاورپوینت از قالب خطی شکایت می کنند و در صورت لزوم به راحتی با مخاطب سازگار نیست. رسیدن به یک اسلایس خاص ، پس از شروع ارائه ، بعضی اوقات می تواند دشوار باشد. البته در نسخه 2019 پاورپوینت این محدودیت برداشته شده و می توانید پاورپوینت هایی همانند سبک پرزی بسازید .
 2. حجم فایل بالا: پاورپوینت می تواند فایل هایی واقعا بزرگ ایجاد کند ، خصوصاً وقتی تصاویر ، صدا و فیلم اضافه می شوند. این مشکل ممکن است گاهی اوقات باعث ایجاد دردسر در هنگام ارسال ایمیل شود. با این حال ، کاربران به راحتی می توانند از وب سایت های ذخیره سازی ابری مانند Dropbox برای به اشتراک گذاشتن فایل های بزرگتر استفاده کنند.

پرزی

پرزی
پرزی

Prezi یک مفهوم کاملاً جدید در دنیای پرزنتیشن است. Prezi یک برنامه مبتنی بر فلاش(flash-based) می باشد که به کاربر اجازه می دهد به جای اسلایدهای سنتی ، از یک صفحه بزرگ و خالی استفاده کند. تمایز اصلی با پرزی این است که ، بر خلاف پاورپوینت ، یک نمایش خطی نیست (داستانی که با چندین مسیر از نقطه A تا نقطه B به مخاطبان ارائه می شود). Prezi به جای اسلایدها ، بوم نامحدودی را به شما می دهد تا بتوانید ایده های خود را طرح کنید.

همانند پاورپوینت ، پرزی به شما امکان می دهد تصاویر ، متن ، فیلم ، انیمیشن و صداها را یکپارچه کنید. با این حال ، همان ابزارهای یکپارچه ای که پاورپوینت دارد مانند نمودارها و فلوچارت ها وجود ندارد

مزایای پرزی

 1. بزرگنمایی(zoom) : تمایز بی نظیر پرزی این عملکرد بزرگنمایی است. این عملکرد این اجازه را می دهد تا ارائه دهنده به سادگی با استفاده از ماوس روی پس زمینه کلیک کند و ارائه را به یک نمای کلی زوم کند. این عملکرد به شما امکان می دهد ایده ها را به طور هموار و طبیعی کاوش کنید. به عبارت دیگر ، اگر می خواهید جزئیات بیشتری نشان دهید، می توانید دوباره بزرگنمایی کنید و پس از آن ، می توانید ایده خود را گسترش داده یا باز هم جزئیات بیشتری نشان دهید.
 2. غیرخطی: به ارائه دهنده اجازه می دهد تا مسیرهای خاص خود را انتخاب کند. به عبارت دیگر ، کاربران می توانند از ایده ها پرش کرده و از آن خارج شوند و در هنگام ارائه انعطاف پذیری بیشتریداشته باشند.

معایب پرزی

 1. گزینه های طراحی محدود – پیش زمینه های محدود برای انتخاب و فونت ها و رنگهای از پیش انتخاب شده قابل تغییر نیست.
 2. هزینه – برای استفاده از نسخه آفلاین روی دسک تاپ ، باید 159 دلار در سال پرداخت شود! در حالی که نسخه تخفیف دانشجویی به صورت آنلاین ارائه می شود ، اما هنوز هم فضای فایل و ذخیره محدودی را ارائه می دهد. البته این گزینه برای ایران نیست :))
 3. سرگیجه – اغلب اوقات کاربران پرزی از عملکرد زوم بیش از اندازه استفاده می کنند که در نهایت می تواند پیام ارائه را از بین ببرد. بزرگنمایی بیش از حد می تواند در نهایت کاربران را ناراضی و خسته کند.
 4. یادگیری: در حالی که پرزی از نظر ماهیتی بسیار ساده است ، اما عادت کردن به آن ممکن است مدتی طول بکشد. بسیاری از افراد دوست دارند در منطقه راحتی خود بمانند و پرزی برای بسیاری از افراد غیر طراح در خارج از آن منطقه است. با این وجود ، اگر مایل به استفاده از این برنامه هستید ، یادگیری این نرم افزار نسبتاً آسان است.

کدام نرم افزار ارائه را باید انتخاب کنید؟ پاورپوینت یا پرزی؟

خواه پاورپوینت یا پرزی را انتخاب کنید ، باید به طور مداوم تمرین کنید و مهارت های ارائه خود رابهبود ببخشید تا بهترین نتیجه را بگیرید. پاورپوینت و پرزی هر دو جایگاه خود را دارند. پاورپوینت به طور متوسط برای ارائه های مشاغل و درسی از مزایای بسیار خوبی برخوردار است ، در حالی که اگر بخواهید یک ارائه تعاملی تر ایجاد کنید ، پرزی از مزایای بسیار خوبی برخوردار است.

هر نرم افزاری که انتخاب کنید ، وقت خود را برای تسلط و استفاده از آن برای ایجاد نمایش های خیره کننده ، به جای کسل کننده ، اختصاص دهید. نکته مهم دیگر این است که اگر داستان شما ضعیف است ، هیچ ابزاری به شما کمک نمی کند! در پایان ، هر دو این برنامه ها فقط ابزار هستند. هرکدام از این ابزارها، فقط به شما کمک می کند تا داستان خود را بگویید.

توصیه من …

اگر مدت زمان محدود دارید و نیاز دارید که ایده ها ، جداول و ارقام را به روشی ساده نمایش دهید ، من اکثر اوقات توصیه می کنم از پاورپوینت استفاده کنید. با این حال ، اگر شما زمان یادگیری یک نرم افزار جدید را دارید و واقعاً می خواهید یک تجربه تعاملی را برای مخاطبان خود ایجاد کنید می توانید از پرزی استفاده کنید.

من شخصاً ترجیح می دهم از پاورپوینت برای ارائه های خود استفاده کنم زیرا بیشتر مشتری های من نحوه استفاده از پاورپوینت را می دانند و در صورت تمایل می توانند خود تغییرات جزئی ایجاد کنند. بزرگترین مشکلی که من در مورد پاورپوینت مشاهده کردم این است که اکثر مردم درک نمی کنند چگونه یک ارائه سرگرم کننده و پویا ایجاد کنند.

اکثر مردم پاورپوینت را با متن های سیاه و انیمیشن های تکراری برابر می کنند زیرا این همان چیزی است در همه جا استفاده و در هنگام آموزش یاد گرفته اند و پتانسیل کامل پاورپوینت را نمی دانند.

بعد از خواندن این مقاله ، فکر می کنید در آینده بیشتر از پاورپوینت استفاده خواهید کرد یا پرزی؟ دلایل انتخاب یکی در مقابل دیگری چیست؟